ZWROT PODATKU AKCYZOWEGO DLA PRODUCENTÓW ROLNYCH
  Wprowadzono: 12-02-2019   |

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 10 marca 2006 roku o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz.U.2015.1340 ze zm.)

2. Ustawa z dnia 9 listopada 2018r. o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz.U. 2018.2247).

3. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej  (Dz.U. 2018.2466).

4.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2018 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2019 r. (Dz.U. 2018.2313).

Wymagane dokumenty:

1.Wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego,

2. Oryginały faktur VAT albo ich kopie stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.

3. Dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

Terminskładaniawniosków:

- od dnia 1 lutego do ostatniego dnia lutego należy złożyć wniosek wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku (od 1sierpnia roku poprzedniego do 31 stycznia)                                                                                                                                                                                                                                          -od dnia 1 sierpnia do dnia 31 sierpnia danego roku należy złożyć wniosek wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku (od 1 lutego do 31 lipca ) w ramach limitu zwrotu podatku określonego na dany rok.

Zwrot podatku akcyzowego wypłacany będzie w terminach:
1 - 30 kwietnia  w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie
1 - 31 października w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie
przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Wypłata nastąpi w ramach dotacji celowej otrzymanej z budżetu państwa przez gminę.

Sposób załatwienia sprawy:

Wydanie decyzji administracyjnej.

Termin załatwienia sprawy:

Do 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Opłaty:

Decyzja o przyznaniu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej jest zwolniona z opłaty skarbowej, zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U.2018.1044 ze zm.) część I, ust. 53 pkt 6 załącznika do ustawy.

Tryb odwoławczy:

Odwołanie od decyzji wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile za pośrednictwem Wójta Gminy Lipka, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Miejsce załatwienia sprawy:

Urząd Gminy Lipka, ul. Kościuszki 28 - Referat Administracyjny- parter, pokój numer 13, tel (0-67) 266 50 41, wew. 13

WNIOSEK NALEŻY SKŁADAĆ W BIURZE OBSŁUGI INTERESANTA URZĘDU GMINY W LIPCE ( tel. 67 266 50 41 wew. 33)