ZWROT PODATKU AKCYZOWEGO
  Wprowadzono: 31-10-2016   |

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 10 marca 2006 roku o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej(Dz.U.2015.1340 j.t.)

2. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28.06.2013 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego  wykorzystywanego do produkcji rolnej(Dz.U.2013.789)

3.  Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25.11.2014r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2016r. (Dz.U. 2015.2042).

Wymagane dokumenty:

1.Wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego,

2. Oryginały faktur VAT albo ich kopie stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.

Terminskładaniawniosków:

- od dnia 1 lutego do ostatniego dnia lutego należy złożyć wniosek wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku (od 1sierpnia roku poprzedniego do 31 stycznia)                                                                                                                                                                                                                                          -od dnia 1 sierpnia do dnia 31 sierpnia danego roku należy złożyć wniosek wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku (od 1 lutego do 31 lipca ) w ramach limitu zwrotu podatku określonego na dany rok.

Zwrot podatku akcyzowego wypłacany będzie w terminach:
1 - 30 kwietnia  w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie
1 - 31 października w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie
przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Wypłata nastąpi w ramach dotacji celowej otrzymanej z budżetu państwa przez gminę.

Sposób załatwienia sprawy:

Wydanie decyzji administracyjnej.

Termin załatwienia sprawy:

Do 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Opłaty:

Decyzja o przyznaniu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej jest zwolniona z opłaty skarbowej, zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U.2014.1628 j.t.) część I, ust. 53 pkt 6 załącznika do ustawy.

Tryb odwoławczy:

Odwołanie od decyzji wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile za pośrednictwem Wójta Gminy Lipka, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Miejsce załatwienia sprawy:

Urząd Gminy Lipka, ul. Kościuszki 28 - Referat Administracyjny- parter, pokój numer 13, tel (0-67) 266 50 41, wew. 13