„Opracowanie programu rewitalizacji Gminy Lipka''
Wprowadzono: 31-07-2017  |  redaktor1

DOFINANSOWANIE NA REALIZACJĘ PROJEKTU:

„Opracowanie programu rewitalizacji Gminy Lipka”

Projekt „Opracowanie programu rewitalizacji Gminy Lipka” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, w ramach  Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.

Uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego w dniu 02 lutego 2017 r  została przyjęta lista projektów rekomendowanych do przyznania dotacji celowej na opracowanie programów rewitalizacji. Całkowita wysokość kosztów kwalifikowalnych w projekcie wynosi 51 195,00  zł, z czego wartość dotacji wynosi 46 075,50 zł, a wkład własny Gminy – 5 119,50 zł.

Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji.

Jako proces powinna się przyczyniać do poprawy jakości życia mieszkańców, a także wzmocnienia zdolności miasta do kreowania zrównoważonego rozwoju, jakości przestrzeni miejskiej i warunków dla podejmowania lokalnej inicjatyw.

Program Rewitalizacji Gminy Lipka sporządzony będzie z wykorzystaniem modelu ekspercko-partycypacyjnego, polegającego na możliwie szerokim udziale wszystkich interesariuszy w pracach nad Programem, przy jednoczesnym zaangażowaniu ekspertów zewnętrznych, odpowiadających za kompleksowe przygotowanie dokumentu.

Do planowanych działań zalicza się:

1.     Zebranie danych statystycznych w celu wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji.

2.     Wykonanie analizy danych statystycznych i opracowanie diagnozy gminy na potrzeby wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, koncentracji problemów w sferach: społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, technicznej i środowiskowej.

3.     Stworzenie wstępnego projektu programu rewitalizacji.

Następnie planuje się:

4.      Przeprowadzenie badania ankietowego mieszkańców poprzez zamieszczenie formularza ankiety na stronie internetowej Urzędu Gminy (UG) Lipka wraz z opracowaniem wyników.

5.     Przeprowadzenie  wywiadów grupowych z przedstawicielami interesariuszy rewitalizacji, tj. przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, ludzi młodych, instytucji społecznych i sołtysów, Rady Gminy (przekazanie podstawowej wiedzy o rewitalizacji, źródłach finansowania oraz wyników analiz danych statystycznych).

6.     Szkolenie dla pracowników Urzędu z poprowadzonego przez eksperta zewn. z ugruntowanym doświadczeniem z zakresu tematyki rewitalizacji

7.     Przeprowadzenie spotkania konsultacyjnego z Radnymi, dotyczącego złożonej propozycji obszarów zdegradowanych.

Szkolenie dla pracowników w ramach projektu  odbyło się 18 lipka 2017 r w UG.  – 20 osób.

Projekt zostanie zrealizowany przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej ramach Programu Operacyjnego pomoc Techniczna 2014-2020

Wprowadzono: 11-10-2017  |  redaktor1
Wprowadzono: 03-10-2017  |  redaktor1